Governors

Our Governors are all volunteers and give up their skills, experience and time for free in order to help and support our school.

 

Name

Role

Responsibility

Committee

Start of term date

End of term date

Term of office

Business and financial interest

Attendance 2020/2021

Mrs. Sarah Brotherton

Chair of governors

Parent governor

EYFS (Early Years and Foundation Stage)

Finance and Pupil Premium

School Improvement 15/07/2017 4 years Director/Cofounder 4/4
Mr. Tadeusz Zaranko

Vice chair of governors

Co-opted governor

SEND

Mathematics

01/09/2013 4 years Retired Headteacher 3/4
Mr. David Fishburn Co-opted governor

PE, PHSE, RSE

Humanities

School Improvement (chair of committee) 01/09/2014 4 years Retired Headteacher 2/4
Reverend Andrew Cromarty

Ex-officio

Foundation governor

RE, SIAMS and Collective Worship 01/09/2014 4/4
Mr. Peter Kane Foundation governor

Health & Safety

Safeguarding

Child Protection

01/09/2014 4 years 3/4
Mr. Ian Robertson Local Authority governor English, phonics and Modern Foreign Languages School Improvement 16/02/2022 15/02/2026 4 years Retired Headteacher
Mrs. Sue Regan Staff governor School Improvement 01/01/2021 4 years Teacher and Deputy Headteacher 2/3
Miss Carolyn Ewbank Headteacher School Improvement 01/01/2021

 

open

4/4
Mrs. Barbara Dornan Clerk to the Governing Body

 

open

Vacancy for parent governor
Ruth Hampson 3/4
Clare Arnott 3/4

Governance Annual Statement 2018-2019